Linie Trzcianki

Z okazji 286. rocznicy nadania Trzciance praw miejskich Biblioteka Publiczna im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance przygotowała wystawę zatytułowaną „Linie Trzcianki”. Na ekspozycję składają się prace autorstwa Aleksandry Wiktorzak, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracownika biblioteki.

Grafiki zostały wykonane przy użyciu cienkopisu i kalki technicznej. Inspiracją do ich powstania było rodzinne miasto autorki. Trzcianka, a właściwie jej plan stanowi również temat przewodni prezentowanego cyklu. Odpowiedni układ linii obrazuje rozkład ulic Trzcianki, natężenie ruchu, nawiązania do urządzeń nawigacyjnych, a także ulubione miejsca graficzki. Dzięki zastosowaniu jednego rodzaju linii we wszystkich pracach składających się na cykl całość utrzymuje wrażenie prostoty, wręcz sterylności. O istocie wyboru takiego rodzaju metody wyrazu autorka wyraża się następująco: „Rodzaje linii, ich ilość, wzajemne powiązania, relacje z podłożem – wszystko to odgrywa w rysunku określoną rolę, a wzajemne stosunki tych składowych decydują czy praca zawiera rodzaj napięcia, które powoduje, że widz zatrzyma się przy niej choć na chwilę”.

Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy od 3 do 24 marca 2017 roku.

KH