Literatura lekiem na problemy

O właściwościach terapeutycznych odpowiednio dobranej literatury wiadomo nie od dzisiaj. Tematyka biblioterapii została poruszona podczas lekcji z gimnazjalistami, którą przygotował pracownik Biblioteki Publicznej w Trzciance.

„Apteka literacka, czyli książka lekarstwem na nasze problemy” – w lekcji pod takim tytułem wzięli udział uczniowie klasy I „d” Gimnazjum Nr 2 w Trzciance. Celem spotkania z młodzieżą było nie tylko promowanie książki i czytelnictwa, ale ukazanie biblioteki jako miejsca, które może pomóc rozwiązać różnorakie problemy. Wszystko to oczywiście za pomocą literatury.

Zajęcia, które miały charakter warsztatowy, zaangażowały uczniów do pracy z książką. Podzieleni na grupy, wcielili się na chwilę w terapeutów, którzy odpowiednio dobraną literaturą, rozwiązują dany problem (zawód miłosny, smutki, uzależnienia itd.). Uczniowie bazowali na swojej wiedzy literackiej, jak również pomagał im prowadzący lekcję bibliotekarz.

Lekcja biblioteczna została zainspirowana scenariuszem „Szkolna apteka literacka, czyli kilka sposobów zachęcenia młodzieży do czytania” Lidii Ippoldt ( „Biblioteka w Szkole” nr 3/2016).

JN

 

Przejdź do treści