Smakuj słowa, są trwalsze od rzeczy …

 

5 maja w Bibliotece Publicznej w Trzciance odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V jubileuszowej (2007-2017) edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Andrzeja Sulimy – Suryna. W uroczystości wziął również udział Patron Honorowy Konkursu, Stanisław Soyka.

„Smakuj słowa, są trwalsze od rzeczy” to cytat z twórczości Suryna, który stanowił motto konkursu. Uroczystość poprowadził Włodzimierz Ignasiński, dyrektor biblioteki. Wzięli w niej udział nie tylko laureaci konkursu, ale również przedstawiciele władz powiatu, Trzcianki i Krzyża Wielkopolskiego, a także rodzina Andrzeja Sulimy-Suryna. Zanim ogłoszono wyniki, głos zabrali przyjaciele Suryna, Stanisław Soyka i Waldemar Czechowski, którzy wspominali poetę.

Werdykt odczytał przedstawiciel Jury, dr Jerzy Borowczyk. Ceremonii wręczenia nagród towarzyszyły znakomite recytacje nagrodzonych wierszy w wykonaniu Włodzimierza Ignasińskiego i Matyldy Ignasińskiej. Gratulacje  laureatom złożył Patron Honorowy konkursu.

W jubileuszowej edycji wzięło udział 181 poetów z całej Polski oraz Hiszpanii i Kanady, z czego z powodów formalnych nie zakwalifikowano 13. W Kategorii dorosłych do konkursu dopuszczono: 151 zestawów wierszy  a w kategorii młodzieżowej 17 zestawów wierszy.

Laureatami jubileuszowej edycji konkursu zostali:

kategoria dorośli:

  1. miejsce – Karol Graczyk z Torunia
  2. miejsce – Natalia Kruszyna z Siemianowic Śląskich
  3. miejsce – Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej

Oraz 3 równorzędne wyróżnienia:

Grzegorz Chwieduk z Kępic

Krystyna Czarnecka z Krakowa

Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju

kategoria młodzież:

  1. miejsce Julia Lenkiewicz z Ostrołęki
  2. miejsce Marta Strzelec z Piły

Wyróżnienie Natalia Łoś z Białegostoku

Wiersze oceniało jury w osobach:

  • Ks. Wacław Oszajca – poeta
  • Jerzy Borowczyk – dr hab. Filologii polskiej UAM w Poznaniu
  • Mariusz Grzebalski – poeta

Jurorzy podkreślili wysoki poziom nadesłanych zestawów wierszy. Według ich oceny na uznanie zasługuje indywidualny ton słyszalny w głosach wielu poetów, którzy nie ulegają literackim modom i wzorcom.

Wieczorem, w pięknym wnętrzu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance, odbyła się dalsza część uroczystości, na którą przybyło aż ponad siedemset osób. Rozpoczęto emisją reportażu Justyny Andersz-Rychter z TVP3 Poznań „Pieszo z kosturem przez życie”. Następnie dyrektor biblioteki zaprosił publiczność do wysłuchania koncertu. Stanisław Soyka,  należący do grona największych artystów polskiej sceny  muzycznej, zapewnił publiczności wieczór  pełen poezji i dobrych emocji. Znakomity muzyk wykonał wiele utworów do wierszy znanych poetów polskich, m.in. Andrzeja Suryna.

V jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. A. Sulimy-Suryna odbyła się w ramach projektu „Posmakuj Poezji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, Gminy Trzcianka i Gminy Krzyż Wielkopolski.

Biblioteka Publiczna w Trzciance składa również podziękowania za wsparcie finansowe konkursu:

Pani Irenie Suryn, Panu Zbigniewowi Surynowi, Pani Monice Suryn-Badziąg, PPHU ALMAR oraz PHU „DANEX” Sp. z o.o. Sp. K.

KH

Przejdź do treści