Ciastko z wierszem Leśmiana

11 maja w Bibliotece Publicznej w Trzciance odbyło się spotkanie literacko-muzyczne „Ciastko z wierszem Leśmiana”. Czytaniu poezji Bolesława Leśmiana towarzyszył koncert piosenki autorskiej Zbigniewa Rolniczaka. Bolesław Leśmian to jeden z najbardziej oryginalnych poetów polskich. Nazywany geniuszem języka, był twórcą wielu neologizmów. Jego twórczość dotyka duszy i działa na zmysły, jest magiczna i fascynująca. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci tego poety oraz 140. rocznicę urodzin i właśnie ta podwójna okazja stała się przyczynkiem do przypomnienia jego twórczości. Poezją Leśmiana delektowano się przy pysznym ciastku i niebanalnej muzyce. Spotkanie poprowadził dyrektor biblioteki, Włodzimierz Ignasiński, który przedstawił kilka ciekawostek i anegdot z życia poety. Następnie goście oraz aktorzy teatru LOTKA: Radosław Janik, Zofia Ignasińska, Aleksandra Giernalczyk oraz Krystian Kanclerz czytali ulubione wiersze Leśmiana. Niepowtarzalny klimat spotkania dopełnił się dzięki pięknemu koncertowi Zbigniewa Rolniczaka, finaliście Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz laureatowi m.in. Festiwalu Piosenki Turystycznej Szklarska Poręba 2015, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej „YAPA” w Łodzi. Artysta podczas spotkania wykonał utwory muzyczne własnego autorstwa, m. in. „Artysta w czarnym garniturze”, „Ballada z aniołem w tle”. „Ciastko z wierszem Leśmiana” odbyło się w ramach projektu „Posmakuj Poezji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkania w tym cyklu: 9 czerwca – „Ciastko z wierszem Osieckiej”, 20 lipca – „Ciastko z wierszem Stachury”, 10 sierpnia – „Ciastko z wierszem Poświatowskiej”, 14 września – „Ciastko z wierszem Staffa”. Biblioteka Publiczna w Trzciance serdecznie dziękuje Pani Iwonie Komarnickiej za pomoc w przygotowaniu spotkania.

KH, PD