Gwiazd naszych wina, czyli o mniejszej i większej „nieskończoności”

Podczas majowego spotkania czytelników Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży najważniejsze były uczucia. „Gwiazd Naszych Wina” Johna Greena to lektura, obok której trudno przejść obojętnie i choć książek opowiadających o miłości, chorobie i śmierci jest bardzo dużo, powieść Johna Greena jest wyjątkowa.

Hazel jest nastolatką chorą na raka tarczycy z przerzutami do płuc. Dzięki eksperymentalnej metodzie leczenia, rozwój choroby zatrzymał się przedłużając jej życie. Mimo to  najbliżsi wiedzą i czują, że dzień jej śmierci nieuchronnie się zbliża. Hazel, która z powodu trudności oddechowych musi wszędzie nosić butlę tlenową, nie jest zbyt rozrywkowa, jej głównym zajęciem jest codzienne oglądanie reality show, czytanie ulubionego Ciosu udręki. Dziewczyna marzy o tym, by dowiedzieć się, jak po śmierci głównej bohaterki potoczyły się losy jej rodziny. Życie nastolatki  całkowicie się zmienia, gdy na jednym ze spotkań grupy wsparcia poznaje Augustusa, byłego koszykarza, który stoczył walkę z rakiem tkanki kostnej, w wyniku której stracił nogę. Gus jest osobą o niezwykłym poczuciu humoru, a jego podejście do życia sprawia, że w wyjątkowo nieromantycznych okolicznościach między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, dzięki któremu choć przez chwilę mogą przeżyć ekscytująca przygodę, ponieść się młodzieńczej fantazji i miłości. „Gwiazd naszych wina” to historia o nastolatkach i dla nastolatków. Autor przedstawia życie chorychna  raka takie, jakie jest naprawdę, bez przesadnego upiększania, bohaterstwa i nadludzkiej siły. Opowiada o potrzebie miłości, bliskości, a przede wszystkim namiastki normalności. Obok wielu wzruszeń, w książce znajdziemy także dużo uśmiechu, radości i humoru.

Powieść doczekała się ekranizacji, której fragmenty czytelnicy trzcianeckiego DKK mieli możliwość obejrzeć. Zarówno książka jak i film zebrały pozytywne recenzje młodzieży uczęszczającej na spotkania.

Zasiadając w fotelu z książką Johna Greena nie zapomnijcie o chusteczkach, bo nawet najsilniejsi uronią łzę.

Zapraszamy na kolejne spotkanie młodzieżowego DKK, które odbędzie się 21 czerwca o godz. 17.00, na którym będziemy rozmawiać o książce Wojciecha Tochmana „Wściekły pies”.

JS

Przejdź do treści