Jubileusz DKK z Sylwią Chutnik

Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik , znaną pisarką, działaczką społeczną, autorką nagradzanych książek, uświetniło obchody 10-lecia Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Trzciance.

Trzcianecki DKK działa nieprzerwanie od kwietnia 2007 roku. W tym czasie klubowicze rozmawiali o ponad 120 książkach, przeznaczając na to 250 godzin. W dyskusjach uczestniczyło 1455 osób, a do klubu w ciągu tych 10 lat należało 77 klubowiczów. Dzięki działalności klubu w bibliotece odbyło się kilkanaście spotkań autorskich m.in. z Jackiem Dehnelem, Marią Czubaszek, Marcinem Mellerem, czy z Jackiem Hugo-Baderem. Obecnie DKK liczy 17 stałych klubowiczów, ale są już kolejne osoby, które chcą do niego dołączyć. To tylko liczby, jednak pokazują, iż DKK niezmiennie przyciąga ludzi kochających dobrą literaturę i rozmowy o książkach. Działania klubu od początku wspierane są przez Instytut Książki oraz Wojewódzką Bibliotekę i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Sylwia Chutnik, pisarka, feministka, działaczka społeczna, była prezeska Fundacji MaMa, autorka m.in. takich książek jak „Kieszonkowy atlas kobiet” (Paszport „Polityki” 2008), „Cwaniary”, „Jolanta” oraz „Smutek cinkciarza”, była gościem Dyskusyjnego Klubu Książki, uświetniając jego jubileusz. Na spotkanie przybyli nie tylko klubowicze, ale również kilkudziesięciu czytelników, doceniających twórczość pisarki i jej zaangażowanie społeczne. Spotkanie poprowadziła Joanna Nienowska, pracownik biblioteki oraz moderator Dyskusyjnego Klubu Książki. Sylwia Chutnik opowiedziała o „Barłogu Literackim” – internetowym programie, w którym wraz z Karoliną Sulej promuje dobrą literaturę. Padły także pytania o jej ostatnią książkę, czyli „Smutek cinkciarza”, bazującą na prawdziwych zdarzeniach. Wiele emocji wywołała dyskusja na temat współczesnego rodzicielstwa, partnerstwa w związku i zbioru felietonów pisarki pt. „Mama ma zawsze rację”. Podczas rozmowy o twórczości Sylwii Chutnik ważne miejsce zajęła także jej debiutancka książka „Kieszonkowy atlas kobiet” oraz zawadiackie „Cwaniary”.

Po spotkaniu na czytelników czekała dalsza część przygotowanych na ten wieczór atrakcji. Przyszedł czas na życzenia, urodzinowy tort i prezenty, dzięki którym ożyły zgromadzone
w ciągu tych 10 lat wspomnienia, dostarczając wszystkim wielu wzruszeń…

Spotkanie z Sylwią Chutnik odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

JN

 

Przejdź do treści