Ciastko z wierszem Stachury

„Życie to nie teatr, mówisz ciągle, opowiadasz…” – te oraz inne, ciągle aktualne słowa towarzyszyły zebranym gościom podczas lipcowego „Ciastka z wierszem Edwarda Stachury”. Spotkanie uświetnił koncert lokalnego artysty, Marka Gordzieja.

Edward Stachura – poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz, a także wędrowiec, człowiek o ogromnej wrażliwości. Jego nieodzownymi atrybutami były znoszona kurtka i buty, plecak i gitara. W tym roku przypada 80. Rocznica jego urodzin, a 24 lipca 1979 roku to dzień, w którym odszedł.  Twórczość Stachury w swoim uniwersalnym przekazie cieszy się niezmienną popularnością. Teksty, które tworzył, wykorzystuje wielu wykonawców. Najbardziej znanym jest zespół Stare Dobre Małżeństwo. Jednak trzcianecka publiczność była niemniej oczarowana występem Marka Gordzieja, o czym świadczyły gromkie brawa oraz wspólna zabawa. Nie było końca również bisom! Publiczność była pod wrażeniem niezwykłej osobowości, a przede wszystkim charyzmy wykonawcy. Podczas koncertu miłośnicy poezji mogli posłuchać m.in. piosenek z repertuaru zespołu Stare Dobre Małżeństwo „Z nim będziesz szczęśliwsza”, „Jest już za późno, nie jest za późno”, „Ballady o poczciwych poetach”, jak również piosenek autorskich Marka Gordzieja, który oprócz śpiewania zajmuje się tworzeniem poezji oraz komponowaniem. Jest także artystą plastykiem, lutnikiem, pedagogiem, instruktorem muzycznym oraz członkiem formacji: Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, Orkiestra Prowincjonalna oraz liderem projektu muzycznego dla dzieci i młodzieży „Piosenkowa krowa”.

Cykl spotkań „Ciastko z wierszem…” jest częścią projektu „Posmakuj Poezji” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na kolejne, sierpniowe spotkanie, tym razem z poezją Haliny Poświatowskiej. Szczegóły wkrótce na stronie biblioteki.

P.D.

Przejdź do treści