Dyskutowali o książce noblistki

DKK działający w trzcianeckiej Bibliotece Publicznej nie zwalnia tempa. Klubowicze spotykają się także latem, by dyskutować o dobrych książkach.

Podczas lipcowego spotkania czytelnicy rozmawiali o książce Toni Morrison „Skóra”. Amerykańska pisarka jest laureatką literackiej Nagrody Nobla z 1993 roku. W swoich utworach porusza ważne problemy, jak chociażby te dotyczące rasistowskich uprzedzeń. „Skóra” – najnowsza książka Morrison, nie jest pozbawiona tej problematyki, jednak mocniejszy akcent autorka kładzie na molestowanie nieletnich. Bride, bohaterka powieści, to czarnoskóra piękność, która jako dziecko została odrzucona przez najbliższych. Rany, które zadano jej w dzieciństwie, boleśnie dają znać o sobie w dorosłym życiu kobiety. Ukojenia nie daje praca, związki, gdyż przeszłość nieustannie o sobie przypomina. Klubowicze docenili sposób, w jaki Toni Morrison przedstawiła problemy, z którymi nieustannie boryka się współczesny świat. Rasizm, przemoc seksualna, postrzeganie człowieka przez pryzmat atrakcyjności fizycznej to ciągle aktualne tematy, o których warto rozmawiać. W tej perspektywie tym bardziej cenna staje się „Skóra”.

Kolejne spotkanie DKK już 24 sierpnia. Za sprawą książki „Hen” Ilony Wiśniewskiej przeniesiemy się do mroźnej Norwegii.a

 

JN

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

Przejdź do treści