Wszystkie smaki poezji…

Biblioteka Publiczna w Trzciance zakończyła realizację projektu „Posmakuj poezji – projekt promujący poezję polską”, który został dofinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całe przedsięwzięcie trwało od marca do września br., składały się na niego następujące wydarzenia dla dzieci: „Rymowanie na śniadanie” – zabawy literackie dla dzieci, „Pyszne rymowanki i smaczne wierszyki, czyli Powiatowy Minifestiwal Recytatorski dla Przedszkolaków”, słodki smak wspomnień „Czytanie pod chmurką”, nietypowa lekcja biblioteczna „Wiersze dla niejadka i łasucha – gotujemy z Wandą Chotomską” oraz spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską. W ramach projektu Biblioteka zorganizowała również szereg wydarzeń dla młodzieży i dorosłych: cykl spotkań literacko-muzycznych „Ciastko z wierszem…”,  V Jubileuszowa Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Andrzeja Sulimy-Suryna „Smakuj słowa, są trwalsze od rzeczy”, którą patronatem honorowym objął Stanisław Sojka spotkanie autorskie z Tadeuszem Wyrwa-Krzyżańskim oraz II Turniej Jednego Wiersza o Złote Pióro Iłły.

Projekt miał na celu popularyzację poezji polskiej poprzez rozbudzenie potrzeb literackich wśród różnych grup wiekowych. „Posmakuj poezji – projekt promujący poezję polską” miał za zadanie dowieść, że czytanie poezji nie tylko rozwija, ale także może stanowić przyjemność. Realizowane wydarzenia skupiły wokół siebie osoby, które nie interesowały się wcześniej poezją, ale też jej amatorów, debiutantów oraz uznanych poetów. Okazją do wykonania zadania właśnie w 2017 roku był szereg przypadających w nim rocznic związanych z poetami, którzy wnieśli istotny wkład do polskiej kultury (m.in. B. Leśmianem, H. Poświatowską, R. Brandstaetterem, E. Stachurą, A. Asnykiem, L. Staffem , W. Bełzą czy A. Osiecką).

Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 5000 tysięcy osób, całkowity koszt zadania wynosił 24 000 zł, a kwota dofinansowania 19 000zł.

PD, KH