O animacji regionalnej na konferencji

10 października w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance odbyła się powiatowa konferencja bibliotekarzy „Animacja regionalna w bibliotekach”.

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na animację regionalną jako ważny element współczesnego bibliotekarstwa. W tym rozumieniu biblioteka to miejsce, które jest skarbnicą wiedzy na temat „małej ojczyzny”, gromadzi i przechowuje informacje na temat regionu oraz sprawia, że lokalna kultura i jej odrębność są promowane wśród mieszkańców.

Podczas konferencji swoją wiedzą z tego zakresu podzieliła się Alicja Urbańska, instruktorka Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Prelegentka przedstawiła przykłady działań regionalnych w bibliotekach, popierając je wynikami ankiety.

Kolejnym punktem spotkania bibliotekarzy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego była prezentacja „Wielkopolskie Questy – sposób na poznanie małej ojczyzny”, którą przygotowała Aleksandra Warczyńska, st. Specjalista ds.. informacji turystycznej i regionalnej Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zachęcając bibliotekarzy do włączania się w ten sposób promowania lokalnej historii i ciekawostek związanych z regionem.

Konferencja zakończyła się wymianą spostrzeżeń na temat animacji regionalnej oraz zwiedzaniem muzeum.

Biblioteka Publiczna w Trzciance dziękuje Muzeum im. Ziemi Nadnoteckiej za pomoc w przygotowaniu i zorganizowaniu konferencji.

JN

Przejdź do treści