VII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera

W ostatnim tygodniu w Trzciance odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera „Wyjście z cienia” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. K. Iłłakowiczówny, Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance oraz Stowarzyszenie Laboratorium Słowa przy wsparciu budżetu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Czarnkowsko –Trzcianeckiego oraz Burmistrza Trzcianki.

Już po raz siódmy najlepsi recytatorzy z całego kraju przybyli do Trzcianki, by wziąć udział w tym prestiżowym wydarzeniu. Rozpoczęto w piątek (8 grudnia) od warsztatów artystycznych dla uczestników i instruktorów, które przeprowadzili Krystyna Maksymowicz (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie) i Piotr Sierecki (aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie).

 Stało się już tradycją, że na konkurs Brandstaettera składają się również imprezy towarzyszące, w których licznie biorą udział mieszkańcy Trzcianki i okolic. W tym roku uroczysta inauguracja nastąpiła podczas koncertu „Najpiękniejsze piosenki Anny German” w wykonaniu Katarzyny Zawady, zdobywczyni I miejsca, Złotej Eurydyki na II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German w Moskwie. Liczącą niemal pół tysiąca osób publiczność przywitał dyrektor Biblioteki Publicznej, pomysłodawca i komisarz konkursu –Włodzimierz Ignasiński oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance –Dominika Wiśniewska. Niezwykle wzruszający koncert w wykonaniu młodej sopranistki oczarował widownię.

Przez całą sobotę (9 grudnia) miały miejsce przesłuchania konkursowe. Jurorzy oraz publiczność wysłuchali 35 prezentacji uczestników konkursu. Warszawa, Łańcut, Kraków, Poznań, Szczecin, Kalisz, Lubaczów (województwo podkarpackie), Białystok, Bełchatów to tylko część miejscowości, których reprezentanci stanęli w tym roku w recytatorskie szranki w Trzciance. Wieczorem recytatorzy i goście  mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć na scenie  jurorkę. W sali Kina Osiedlowego odbył się monodram „Smaki i dotyki” w wykonaniu Krystyny Maksymowicz i reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Spektakl powstał na podstawie opowiadania „Porada” Ingi Iwasiów i stanowi opowieść o kobiecie zniewolonej przez nałóg alkoholowy.

W niedzielne przedpołudnie (10 grudnia) znalazł się czas na konsultacje i omówienie prezentacji konkursowych z jurorami. Świetną puentę wszystkich wydarzeń stanowił koncert galowy, wyreżyserowany przez Piotra Dehra, instruktora teatralnego CK Zamek w Poznaniu. Zwieńczeniem konkursu była ceremonia wręczenia nagród.

Jury w składzie:

Krystyna Maksymowicz – aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, członek Zespołu Kultury  Żywego Słowa przy Radzie Języka Polskiego,

Piotr Sierecki – aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie,

Andrzej Ciborski – redaktor Radia Poznań

po wysłuchaniu 35 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:

kategoria młodzieżowa:

I nagroda: Gabriela Ługowska z Lubaczowa, Małgorzata Stopyra z Lubaczowa,

II nagroda: Kamil Januszkiewicz z Kuźnicy Czarnkowskiej, Joanna Trzęsała z Kalisza,

III nagroda: Angelika Jasińska z Kalisza.

Wyróżnienia: I stopnia: Jan Abramowicz z Lubaczowa, Katarzyna Klepanda z Kalisza, Aleksandra Wleklak z Lubasza. II stopnia: Marcelina Francuz z Suchego Lasu, Paweł Ogórkiewicz z Kalisza.

Kategoria dorosłych:

I nagroda: Alicja Czarnuszka ze Szczecina, Paula Stępczyńska z Płocka,

II nagroda: Tomasz Buczkowicz z Białegostoku, Nicola Łazarów z Poznania,

III nagroda: Kacper Gugała z Ryk

wyróżnienia: I stopnia: Danuta Łuszczek ze Szczecina, Alicja Skibicka z Lubaczowa, Marek Smoliński z Krzyża Wielkopolskiego, II stopnia: Norbert Panert z Krakowa, Jakub Sopoćko z Poznania.

Wyróżnienia specjalne: Stanisław Bożek z Łańcuta, Aleksandra Burzyńska z Kruszewa, Gabriela Marcinkowska z Kalisza, Maria Wawrzyniak z Poznania, Magdalena Zarembska
z Lubaczowa.

Nagroda Zespołu Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk – za kultywowanie piękna mowy ojczystej, za staranną dykcję
i przestrzeganie zasad poprawnej mowy przyznano Alicji Skibickiej z Lubaczowa i Kacprowi Gugale z Ryk.

Poza werdyktem przyznano nagrody dodatkowe: Nagrodę Teatru Poezji LOTKA dla Pawła Jagusia z Bełchatowa i Nagrodę Publiczności dla Małgorzaty Stopyry z Lubaczowa.

„Jurorzy z wielką radością zauważają bardzo wysoki poziom prezentacji konkursowych, cieszy nas ogromny potencjał młodych recytatorów i odkrywanie nowych przestrzeni literackich. W tegorocznym konkursie daje się zauważyć wyraźną penetrację zakamarków duszy ludzkiej. Jury z radością podkreśla różnorodność tekstu zarówno patrona konkursu – Romana Brandstaettera, jak i Kazimiery Iłłakowiczówny, Wojciecha Bąka oraz innych mniej lub bardziej uznanych autorów. Doceniamy zwłaszcza to, że w czasach tabloidyzacji kultury obrazkowej ciągle możemy obcować z pasjonatami chętnie sięgającymi po słowo mówione. Gorąco dziękujemy Organizatorom i pomysłodawcy konkursu Włodzimierzowi Ignasińskiemu za bardzo sprawne, profesjonalne przeprowadzenie konkursu, ale też pasje, serce i szacunek dla wykonawców, za miłą, serdeczną-wręcz rodzinną-atmosferę, stworzenie doskonałych warunków do odbioru literatury. Warto podkreślić coraz większe zainteresowanie mieszkańców Trzcianki imprezami odbywającymi się w ramach konkursu” (fragment Protokołu posiedzenia Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. R. Brandstaettera.)

Tegoroczna edycja konkursu została współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki oraz Burmistrza Trzcianki.

Za pomoc w realizacji VII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
im. R. Brandstaettera dziękujemy również:

  • firmie COPAL Sp. z o.o.,
  • firmie AL-TRANS s.c. Anna Szarek i Marta Szarek – Karpińska,
  • Trzcianeckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.,
  • hotelowi AJAKS Łuczak Ewelina.

KH

Przejdź do treści