Okrucieństwo wojny oczami kobiet

O okrucieństwie II wojny światowej z perspektywy kobiet rozmawiali czytelnicy trzcianeckiego DKK podczas spotkania poświęconego książce Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Reportaż białoruskiej dziennikarski, laureatki Literackiej Narody Nobla 2015, poruszył klubowiczów. Aleksijewicz zawarła w nim historie rosyjskich, ukraińskich i białoruskich kobiet, które walczyły przeciw Niemcom podczas II wojny światowej. Brały do rąk broń, były lotniczkami, snajperkami, strzelcami wyborowymi, ale także sanitariuszkami, łączniczkami… Zostawiały całe swoje życie – rodziny, marzenia, plany,  by służyć ojczyźnie. Zapłaciły za to wysoką cenę, gdyż pamięci nie da się oszukać. Mimo upływu lat (książka powstawała na przełomie lat 70. i 80.), wspomnienia pozostały ciągle żywe.

Siłą książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” jest szczerość, która trafia do czytelnika i nie pozostawia go obojętnym. Historie zebrane w tym tomie pokazują absurd i całe okrucieństwo wojny, ale ukazują także jak człowiek pozostaje  bardzo samotny w obliczu śmierci.

            Na kolejne spotkanie zapraszamy 5 kwietnia 2018 o godz. 17.00. Dyskusja będzie dotyczyła esejów Zadie Smith pt.  „Jak zmieniałam zdanie”.

JN

Przejdź do treści