Imieniny Kazimiery w bibliotece

W ostatni poniedziałek Biblioteka Publiczna w Trzciance witała czytelników pachnącą kawą i pysznym ciastem. Wszystko za sprawą święta, które przypada 4 marca – imienin Kazimiery.

Stało się już miłą tradycją, że biblioteka celebruje  imieniny swojej patronki, Kazimiery Iłłakowiczówny.  Sympatyczne święto stało się świetną okazją do rozmów przy filiżance kawy i słodkościach.  Czytelnicy chętnie zatrzymywali się na kilka chwil w Czytelni trzcianeckiej biblioteki, by porozmawiać o książkach, sięgnąć do twórczości wybitnej poetki lub po prostu porozmawiać z bibliotekarzami.

„Zgubione moje imię lśni nad tobą w złocie,
królewskich Jagiellonów najczystszy klejnocie,
nad głowami aniołków w pogodnej kaplicy,
gdzie słychać świergot wróbli i klekot ulicy.

Złowieszczego wyrazu z twej przyczyny zbywa,
na promieniach twej łaski w niebo się porywa,
złotem wstążki z dzieciątka usteczek wykwita,
które sąsiada w chmurach o twą chwałę pyta.

Nieszczęsne moje imię już mnie nie urazi,
nie zwiedzie klątwą pychy, rdzą smutku nie skazi,
nie zmierzi mnie mierności zetlałą perzyną
za twoją, królewiczu lilijo, przyczyną.”

( „Kazimiera” ,K.Iłłakowiczówna z tomiku „Portrety imion”)

Wszystkim Kazimierom, Biblioteka Publiczna w Trzciance składa najserdeczniejsze życzenia imieninowe oraz zachęca Państwa do sięgania do twórczości  patronki trzcianeckiej biblioteki.

KH