Anna Bikont w Trzciance

10 kwietnia Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance gościła Annę Bikont, autorkę książki „Sendlerowa. W ukryciu”.

Anna Bikont, dziennikarka i pisarka znana jest czytelnikom z takich książek jak „My z Jedwabnego”, „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”. Te dwie ostatnie napisała z Joanną Szczęsną. W Trzciance promowała „Sendlerową. W ukryciu”, która swoją premierę miała w październiku 2017 roku.

Anna Bikont opowiedziała o pracy nad książką, zbieraniu materiałów, odszukiwaniu dokumentacji. Zajęło to pisarce cztery lata. Efektem jej poszukiwań jest obraz Ireny Sendlerowej, jakiego do tej pory nie znaliśmy. Autorka polemizuje z mitami, które narosły wokół postaci bohaterskiej społeczniczki. Dzięki temu czytelnicy otrzymali książkę pokazującą kobietę pełną sprzeczności, której zasług nie sposób przecenić.

W spotkaniu autorskim uczestniczyły również uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej. Dziewczęta przedstawiły krótką biografię patronki swojej szkoły, a także przygotowały fragmenty książki Anny Bikont, które odczytały podczas spotkania z czytelnikami.

Spotkanie z pisarką zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej.

Książka „Sendlerowa. W ukryciu” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz została uznana za jedną z najważniejszych książek 2017 roku przez „Książki. Magazyn do Czytania”.

JN

Przejdź do treści