Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance po raz kolejny zorganizowała Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zdarzyło się w Polsce…”

W rywalizacji o zaszczytny tytuł Mistrza Pięknego czytania wzięło udział 31 czwarto i piątoklasistów z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy prezentowali przygotowane wcześniej fragmenty dowolnie wybranych utworów z literatury pięknej o tematyce związanej z Polską. Do finału i walki o zwycięstwo zakwalifikowało się sześcioro szczęśliwców, których zadaniem było piękne odczytanie tekstów wskazanych przez organizatora.

Wyłonienie Mistrza Pięknego Czytania nie należało do łatwych zadań, ponieważ poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Po burzliwych naradach jury konkursu w składzie: Elżbieta Panert-Mumot, Joanna Nienowska i Włodzimierz Ignasiński ogłosiło wyczekiwanego zwycięzcę. Mistrzem Pięknego Czytania została Hanna Szydłowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzciance. Komisja przyznała, także pięć równorzędnych wyróżnień dla: Kornelii Holweg ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzciance, Agaty Karbowiak reprezentującej Filię nr 1  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie, Niny Król z Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance, Alicji Matkowskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance oraz Nelli Spychalskiej ze Szkoły Podstawowej z  Pęckowa.

Gościem specjalnym Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania była Renata Klamerus, autorka książki dla dzieci pt. „Tami z krainy pięknych koni”. Pisarka przedstawiała dzieciom ciekawe fragmenty baśni. Była to niezwykła podróż do magicznej krainy zwanej Kapadoclandią.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

JSz