Tydzień Integracji Społecznej- spotkanie z Teresą Ławecką

26 października w ramach Tygodnia Integracji Społecznej w murach trzcianeckiej biblioteki odbyło się spotkanie dla dzieci z Teresą Ławecką.

Wzrok – jeden z pięciu zmysłów, dzięki niemu poznajemy otaczający nas świat, podziwiamy jego różnorodność, dostrzegamy kształty i kolory. Możemy ocenić wygład osób, zwierząt i przedmiotów bez udziału dotyku i dźwięku. Codzienność osób niewidomych jest inna.

26 października w ramach tygodnia Integracji Społecznej w murach trzcianeckiej biblioteki odbyło się spotkanie dla dzieci z Teresą Ławecką niewidomą dziennikarką i poetką, która opowiedziała o codziennym  życiu osoby z dysfunkcją wzroku. W przedpołudniowym spotkaniu z autorką wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób osoby niewidzące przemieszczają się,  czytają książki, oglądają filmy w kinie, uprawiają popularne sporty, przyrządzają gorącą herbatę, a nawet nawlekają nitkę na igłę. Chętni mogli doświadczyć na własnej skórze, jak to jest żyć w ciemności, spacer po sali z zasłoniętymi oczami i biała laską w ręce wcale nie należy do najłatwiejszych.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć wiele ciekawych przedmiotów, dzięki którym osobą niepełnosprawnym łatwiej się żyje. Były to między innymi szkła powiększające, kamerki, książki do nauki czytania, oraz urządzenie odczytujące kolory.  Dzieci dostały także cenną lekcję ajk pomóc osobie niewidomej bezpiecznie przejść przez ulicę.

Na zakończenie pani Teresa zaprezentowała kilka swoich wierszy oraz podarowała dzieciom kolorowani wraz z jednym ze swoich utworów.

JSz