VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera „Wyjście z cienia”

Już po raz ósmy odbył się w Trzciance Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera” Wyjście z cienia”.  

Już po raz ósmy odbył się w Trzciance Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera” Wyjście z cienia”.  Ta uznana i prestiżowa impreza każdego roku przyciąga dziesiątki  miłośników sztuki żywego słowa z całego kraju.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance oraz Stowarzyszenie Laboratorium Słowa. Konkurs Recytatorski im. Brandstaettera to nie tylko popisy najlepszych recytatorów w Polsce, ale również imprezy towarzyszące. W tym roku gości przywitał rozkochany w poezji Staffa zespół Good Staff, który na dobry początek, roztoczył pozytywną energię i klimatyczną aurę. Dla uczestników konkursu przygotowano również warsztaty kultury żywego słowa, które przeprowadził dr  Krzysztof Skibski (pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu) oraz Włodzimierz Ignasiński (instruktor teatralny, pomysłodawca i komisarz konkursu). W sobotni wieczór, po dniu wypełnionym przesłuchaniami prezentacji konkursowych, recytatorzy i mieszkańcy miasta obejrzeli niesamowicie poruszający i wielokrotnie nagradzany monodram w wykonaniu Kamili Winkler – „Płakać nie wolno” (scenariusz Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Kamila Winkler na podstawie Czarnobylskiej modlitwy Swietłany Aleksijewicz  reżyseria Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek).  W niedzielne przedpołudnie miały miejsce konsultacje z jurorami oraz  nastąpił wielki finał konkursu. Reżyserem znakomitego Koncertu Galowego był instruktor teatralny Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – Piotr Dehr.  W tym roku wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani tomikami wierszy Mateusza Kowalskiego „Podróżuję każdym słowem”. Tomik został wydany staraniem Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance w ramach „Trzcianeckiej Biblioteki Debiutów”. Mateusz Kowalski pochodzi z Białej, mieszka w Warszawie, jest nie tylko poetą, ale również utytułowanym recytatorem, zwycięzcą ogólnopolskich konkursów recytatorskich, członkiem Teatru Poezji LOTKA. Na zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia nagród i nastąpił czas gratulacji, nie tylko dla zwycięzców, ale również wszystkich uczestników i organizatorów, ponieważ impreza ta stanowi nie tylko ważne wydarzenie artystyczne w skali kraju, ale co istotniejsze,  wpływa na rozwój kultury języka polskiego i daje możliwości obcowania z dobrą literaturą.

VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera odbył się w ramach Festiwalu Poezji Wielkopolskiej „Słowo daję!” przy wsparciu budżetu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrza Trzcianki. Organizatorzy dziękują Partnerom: Trzcianeckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., Zakładowi Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. , Al-Trans. PHU. Szarek M.

 

KH

 

Protokół posiedzenia Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera w Trzciance

             Od 30 listopada do 2 grudnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance odbywał się VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Romana Brandstaettera.

Jury w składzie:  Bartosz Zaczykiewicz – reżyser, dyrektor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu – przewodniczący Jury, Wiesława Szczygieł – instruktorka teatralna, animatorka kultury, Krzysztof Skibski – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu po wysłuchaniu 36 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I – młodzież

– I nagroda  Ludwika Gołaszewska-Siwiak – Opole

– II nagroda  Maciej Czerklański – Łapy

– III nagroda  Maria Świłpa – Pyrzyce, Studio Teatr w Szczecinie

Wyróżnienia  – Jan Abramowicz – Lubaczów, Zofia Ignasińska – Trzcianka, Miłosz Mazur – Lubaczów, Julianna Sroka-Kierończyk – Szamotuły

Kategoria II – dorośli

– I nagroda  Alicja Czarnuszka – Szczecin

– II nagroda ex aequo  Bartosz Mazurkiewicz – Dębno, Monika Płomin – Bolszewo, Wejherowskie Centrum Kultury

III nagroda  Katarzyna Gawenda – Wrocław

Wyróżnienia  I stopnia: Michał Andrysiak – Nowogard, Alicja Skibicka – Lubaczów, II stopnia:

Andrzej Chutkowski – Warszawa, Angelika Jasińska – Kalisz, Dorota Klepacka – Chodzież, Marian Kowalski – Lubaczów, Danuta Łuszczek – Szczecin, Aleksandra Wleklak – Lubasz

 

Wyróżnienie Zespołu Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk dla Bartosza Mazurkiewicza z Dębna.

Wyróżnienie za wykonanie utworu Romana Brandstaettera dla Michała Andrysiaka z Nowogardu.

Jurorzy z satysfakcją pragną wyrazić wielkie uznanie dla Organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera za stworzenie idei oryginalnej imprezy poświęconej istotnym osobowościom literatury polskiej, których przypomnienie w sferze publicznej przyczynia się do popularyzacji ich twórczości oraz skutkuje niezwykle ciekawym spotkaniem amatorów żywego słowa z całej Polski, nawet z jej najodleglejszych zakątków – a jednocześnie, jak przypuszczamy, jest źródłem wysokiego poziomu występów, bogatych różnymi stylami wykonania, wrażliwością i pasją uczestników.

Podziękowanie dla Organizatorów z przyjemnością kierujemy również ku szczodrym darczyńcom Konkursu: prywatnym sponsorom, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrzowi Trzcianki.

            Mamy nadzieję, że miła i serdeczna atmosfera oraz świetne przygotowanie i organizacja Konkursu będzie owocować jego kolejnymi edycjami w następnych latach, istotnie wzbogacając krajobraz kulturalny Trzcianki.

Trzcianka, 2 grudnia 2018 r.

Przejdź do treści