Pożegnanie lata z BPiCK

W piątek spotkanie z tradycjami, pieśnią i anegdotami z życia cygańskiego a w niedzielę spotkanie na rodzinnym pikniku, zakończone koncertem zespołu „Midnight Live”. Pożegnanie lata z Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury przyciągnęło wielu mieszkańców Trzcianki.

W piątkowy wieczór „Bogdan Trojanek i z zespół „Terne Roma”, przyciągnął wszystkich, którzy chcieli poznać tradycje romskie oraz posłuchać na żywo „Białego Cygana” – Bogdana Trojanka, Znany trzcianeckiej publiczności artysta podczas koncertu porwał zgromadzoną publiczność do tańca, a w przewie między utworami opowiadał historie z cygańskiego życia. Przy okazji tłumaczył mity, które na temat cyganów krążą wśród społeczności, nie tylko trzcianeckiej. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Szlakiem taborów”, organizowanym przez Fundację „Pańska Łaska”, zajmującej się ratowaniem koni.

Z kolei niedziela to „Pożegnanie lata” na rodzinnym pikniku w Parku I Maja. Park stał się kolorowy i pełen rodzinnych atrakcji. Dla najmłodszych przygotowany był namiot edukacyjny Nadleśnictwa Trzcianka oraz zabawy z animatorami, którzy wprowadzili najmłodszych w świat baniek mydlanych, tańców, kolorowych balonów, zabaw integracyjnych. Przeprowadzone były też mini dyskoteki.

Dla nieco starszych przygotowany był punkt gastronomiczny lokalnego przedsiębiorcy oraz punkt informacyjny Urzędu Miejskiego, gdzie urzędnicy prezentowali zasady tworzenia budżetu obywatelskiego i na bieżąco wyjaśniali związane z nim wątpliwości.

W trakcie festynu sprzedawana była również wata oraz ciasto. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na leczenie Mateusza, który przeszedł dwie operacje kręgosłupa w związku ze stwierdzoną skoliozą. Trzecia miałaby odbyć się w Monachium. Jej koszt to 160 tys. złotych.

Dzień zakończył koncert zespołu „Midnight Live”, którego muzycy przyjechali do Trzcianki z Warszawy.

Fot. Dawid Czyż, Marek Joachimiak, Leszek Malicki

Przejdź do treści