RAP-TEM

RAP-TEM-atycznie związany z lekturami

8 października  na Placu Pod Platanem w Trzciance odbył się happening literacko-muzyczny RAP-TEM-atycznie związany z lekturami.  Akcja ta była zwieńczeniem projektu realizowanego przez działający w Bibliotece Publicznej klub nie tylko literacki Sztukamy.

Nie czytają, bo nie mają wyrobionego nawyku,  bo nie posiadają świadomości wartości lektur, bo uważają, że wystarczy sięgnąć po streszczenia albo adaptacje filmowe…  Powody można mnożyć, a fakt jest jeden – młodzież nie czyta lektur.

Uczniowie Gimnazjum nr 1, Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzciance najpierw wzięli udział w zajęciach warsztatowych,  w czasie których przygotowywali się do sobotniej akcji.  We wrześniu miały miejsce zajęcia literackie prowadzone przez polonistki – Jolantę Malicką i Joannę Nienowską, w trakcie których młodzież przygotowywała własne teksty na bazie lektur szkolnych.  Kolejnym etapem projektu były warsztaty muzyczne prowadzone przez rapera Mateusza „Gryzli ”Kamińskiego z Piły. Potem nastąpiły jeszcze próby i walka ze stresem przed publicznym wystąpieniem…

Czytaj człowieku, czytanie nie boli

Rozwija umysł, dodaje silnej woli.

Bogaci nawijkę, podrzuca słowa nowe,

Kto czyta książki, powiększa swą głowę…

 

Podczas happeningu młodzież zaprosiła do udziału przechodniów i wspólnie rapowano refren. Zabawa była przednia, ale najważniejsze, że akcja  wywołała wśród uczestników rozmowy i dyskusje oscylujące wokół problemu nie czytania lektur. Natomiast jedno jest pewne, projekt pozwolił spojrzeć na lektury od innej strony, tej mniej sztampowej i sztywnej. A jeśli choć jeden młody człowiek zmieni dzięki niemu swój stosunek do lektur, będzie to wielki sukces, bo  przekona się, że czytanie to świetna sprawa i …  RAP-TEM może zmienić całe jego życie.

Doskonałym tłem i uzupełnieniem happeningu było grafitti wykonane przez Pana  Jakuba Ubychę i Tomasza Ratajczaka, którym pięknie dziękujemy.  Za pomoc w przygotowaniu akcji dziękujemy również  Panu Przemkowi Sówce oraz firmie Usługi Transportowe M.K. Krüger.

Działania realizowane w ramach projektu „Laboratorium działań w przestrzeni” Stowarzyszenia Kulturalnego EURO-ART w Kępnie dzięki programowi „Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanemu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

KH


Jaki jest rym do „RAP-TEM”?

Sztukamy – klub nie tylko literacki rozpoczął projekt RAP-TEM… 21 września odbyły się warsztaty literackie przeprowadzone przez Jolantę Malicką i Joannę Nienowską. W trakcie zajęć znalazł się czas na przypomnienie wiadomości dotyczących rymowania. Po części teoretycznej nadszedł czas na meritum spotkania, czyli tworzenie tekstów. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że szukanie rymów to ciężka praca, ale też doskonała zabawa. Przed nami jeszcze warsztaty rapowania (29.09.) i wielki happening promujący czytanie lektur (08.10). Oj, będzie się działo… 🙂

Działania realizowane w ramach projektu „Laboratorium działań w przestrzeni” Stowarzyszenia Kulturalnego EURO-ART w Kępnie dzięki programowi „Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanemu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

KH


RAP-TEM Sztukamy

Działający w trzcianeckiej bibliotece klub nie tylko literacki – Sztukamy  współtworzą  osoby piszące oraz interesujące się literaturą i szeroko pojętą kulturą. Tę grupę łączą  podobne zainteresowania, kreatywność, chęć działania,  a przy tym świetna zabawa. Klubowicze realizują  wielorakie działania literackie i artystyczne, mające na celu  promocję nie tylko ich własnej twórczości, ale także różnych dziedzin literatury i sztuki, a  w przeprowadzane  przez nich akcje często angażują się również mieszkańcy miasta.

W połowie czerwca dwie osoby z  grupy Sztukamy (Jolanta Malicka i Katarzyna Hołyst) wzięły udział w szkoleniu „Laboratorium działań w przestrzeni”.  Jego adresatami byli pasjonaci, organizacje i instytucje, które swoje działania kierują do młodych ludzi. Szkolenie przygotowane przez Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART w Kępnie, stanowiło wprowadzenie do realizacji działań teatralnych w przestrzeni publicznej.  Zajęcia składały się z części teoretycznej, świetnie zobrazowanej pokazem najbardziej interesujących realizacji  artystycznych oraz z warsztatów teatralnych, które przeprowadził dr Marek Chojnacki (kulturoznawca, reżyser oraz pracownik artystyczny w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu). Projekt  „Laboratorium działań w przestrzeni” jest realizowany w ramach programu Polskiej Fundacji  Dzieci i Młodzieży  „Równać szanse 2015 – Projekty Modelowe- Replikacje” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Przedstawiciele organizacji,  którzy wzięli udział w tym szkoleniu mieli  następnie możliwość ubiegania się o mikrogranty w wysokości 2 000 zł. Takie wsparcie finansowe otrzymał projekt „RAP-TEM-atycznie związany z lekturami. Happening literacko-muzyczny”, który będzie realizowany w Trzciance  przez klub Sztukamy i Bibliotekę Publiczną już wkrótce.

KH

Skip to content